Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanovisko Univerzity Jana Amose Komenského Praha s.r.o.

Stanovisko Univerzity Jana Amose Komenského Praha s.r.o. k tendenčnímu informování o činnosti univerzity

 

V období od února loňského roku se Univerzita Jana Amose Komenského Praha s.r.o. (UJAK) zabývá kromě běžného chodu instituce a činnostmi souvisejícími s jejím dalším rozvojem i řadou neprofesionálních a cílených útoků. Na útoky a šířené dezinformace jsme reagovali vždy vstřícně a trpělivě jsme vysvětlovali těm, kteří byli ochotni naslouchat, jakým způsobem UJAK funguje a rozvíjí se.  

V loňském roce byla UJAK hodnocena Akreditační komisí. Hodnocení se zaměřilo na činnost dvou regionálních poboček univerzity a také na některé činnosti celé školy. Provedené hodnocení bylo náročné jak obsahově, tak technicky (např. příprava zpracování vyjádření UJAK bezprostředně reagující na závěry účelové pracovní skupiny Akreditační komise a poté zpracování detailní a rozsáhlé Kontrolní zprávy pro Akreditační komisi a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy), a z hlediska univerzity se nakonec ukázalo jako užitečné.

Akreditační komise ve svých závěrech z hodnocení uplatnila celkem 16 doporučení pro další činnost školy, na něž jsme vstřícně reagovali již bezprostředně v listopadu minulého roku a následně v lednu tohoto roku doložili Akreditační komisi a ministerstvu všechna přijatá opatření. Na základě toho Akreditační komise na svém zasedání ve dnech 1.-2.2.2011 přijala korigované závěry, za což jí děkujeme. Ze strany UJAK zbývá dořešit otázku další akreditace dvou studijních oborů (Speciální pedagogika – doktorský, Andragogika – navazující magisterský) z celkem 19 studijních oborů uskutečňovaných univerzitou.

I v tomto případě se snažíme postupovat seriózně a doloženě informovat akreditační komisi i ministerstvo o pozitivním vývoji v zabezpečení i těchto dvou oborů. Nadále platí, že Akreditační komise má právo podávat návrhy ministerstvu a příslušná vysoká škola má právo se k těmto návrhům vyjadřovat. Věříme, že naše argumenty budou i nyní objektivně posouzeny tak, jak tomu bylo vždy v minulosti. Jelikož v současnosti probíhá standardní řízení, UJAK nebude věc mediálně komentovat do doby vydání rozhodnutí ministerstvem.

            UJAK se ve svých činnostech řídí jak požadavky a doporučeními Akreditační komise, tak svým Dlouhodobým záměrem, který byl souhlasně projednán s ministerstvem (viz http://www.ujak.cz/informace-dokumenty.php). S potěšením můžeme uvést, že se daří stabilizovat a dále rozvíjet studijní obory UJAK, posilovat řady našich akademických pracovníků o osobnosti z oblasti teorie i praxe, zvyšovat počet garantů studijních programů i počet kmenových pracovníků univerzity. Naši studenti a učitelé mají přístup k nejlepším zahraničním informačním zdrojům.

Máme radost z toho, že jsme ve spolupráci s TV Public a dalšími partnery uvedli do provozu vlastní moderní rozhlasové a televizní studio, které bude sloužit především pro výuku a tvůrčí činnost studentů a pedagogů Katedry sociální a masové komunikace, ale i k propagaci univerzity a pro další aktivity našich partnerů.

Vytvořili jsme kontrolní mechanismy a přijali opatření, abychom mohli včas identifikovat a odstranit případné nedostatky, zkvalitňovat činnosti a využít nových příležitostí.

            Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji není zcela možné zabránit účelovým snahám poškodit naši univerzitu, jak k tomu například došlo ve zpravodajství TV Nova dne 20.2.2011, v němž byly účelově recyklovány téměř rok staré tendenční „informace“.

            Univerzita Jana Amose Komenského Praha s.r.o. chce otevřeně informovat o všech svých akademických činnostech a vítá názory na své působení. Naší snahou je vytvářet objektivní mediální obraz o UJAK a budeme rádi, když nám v tom budou nápomocni naši studenti, akademičtí pracovníci, uchazeči o studium, úspěšní absolventi i seriózní média.

 

Doc. PhDr. Luboš Chaloupka, CSc., rektor

za vedení Univerzity Jana Amose Komenského Praha s.r.o.

 

 
 

 

Portrét
Facebook


Archiv

Kalendář
<< březen >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 4
Celkem: 478127
Měsíc: 6560
Den: 245